
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 831
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18864
Ext.Price$0.18864
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18864 | $0.18864 |
| 10 | $0.16585 | $1.65850 |
| 50 | $0.14582 | $7.29100 |
| 100 | $0.13254 | $13.25400 |
| 500 | $0.12047 | $60.23500 |
| 1000 | $0.10951 | $109.51000 |
| 3000 | $0.09985 | $299.55000 |
| 5000 | $0.09104 | $455.20000 |
